۴ راه برای بهبود جریان نقدی کسب‌وکارتان
۴ راه برای بهبود جریان نقدی کسب‌وکارتان

۴ راه برای بهبود جریان نقدی کسب‌وکارتان، داشتن پول نقد برای دوام هر کسب‌وکاری ضروری است. بدون داشتن دارایی‌های نقد شونده‌‌ی کافی، به آسانی ممکن است از صورت‌حساب‌های مهم عقب بمانید؛ نتوانید حقوق پرداخت کنید یا حتی مجبور شوید کل عملیات را تعطیل کنید! خبر خوب این است که کسب‌وکارها این را می‌دانند. در یک بررسی جهانی که اخیراً روی کسب‌وکارهای کوچک انجام شده است، Sage دریافت که «دسترسی به سرمایه» دومین چالش مهم کسب‌وکارها در سال ۲۰۱۷ بود. در این‌جا چهار راه برای این دسترسی و اجتناب از تنگنای مالی ارائه می‌شوند.

ذخیره‌ی داخلی

از فرصت استفاده کنید و بودجه را مورد بازبینی قرار دهید تا ببینید که در کدام قسمت می‌شود هزینه‌ها را کاهش داد. ممکن است بتوانید با تأمین‌کنندگان برای قیمت‌های کمتر مذاکره کنید. شاید شگفت‌زده شوید که فقط با درخواست چه مقدار می‌توانید صرفه‌جویی کنید.

کارهایی مانند درخواست قیمت‌های جدید برای هر چیزی از کالاهای دفتری تا خدمات اینترنت یا هزینه‌ی حمل‌ونقل را امتحان کنید. با تأمین‌کنندگان کنونی تماس بگیرید تا درباره‌ی قیمت‌های کمتر و گسترش شرایط اعتباری مذاکره کنید. کار مشترک با کسب‌وکارهای دیگر را برای به‌اشتراک‌گذاشتن منابع، مانند تجهیزات و کارکنان در ذهن داشته باشید. همچنین می‌توانید دارایی‌های بی‌استفاده را مشخص کنید و بفروشید – می‌توانید بیشتر چیزها را به جای خریدن، اجاره کنید.

بودجه‌ی بیشتری جذب کنید

راه واضح برای جذب بودجه‌ی بیشتر، افزایش سرمایه است. حتماً با مشاور مالی شخصی و حسابدارتان از قبل مشورت کنید تا مطمئن باشید که می‌توانید از پس این کار بربیایید.

همچنین می‌توانید از اقوام و دوستان پول جمع کنید. اگر دیگر خودتان پولی ندارید، به سراغ بانکتان بروید تا در مورد راه‌حل‌های ممکن برای تأمین مالی بحث کنید. به یاد داشته باشید که خیلی قبل‌تر از این که واقعا نیاز به پول نقد پیدا کنید، به سراغ بانک بروید. بانک‌ها ممکن است بحران نقدینگی را به عنوان دلیلی برای ردکردن درخواست تأمین مالی شما در نظر بگیرند.

ایده‌ی دیگر این است که بخشی از کسب‌وکارتان را به کارکنان کلیدی بفروشید. ممکن است این تاکتیک را در دوران خوشی دوست نداشته باشید، اما در شرایط سخت، این کار می‌تواند سرمایه در گردش شما را افزایش دهد و بر انگیزه‌ی کارکنان بیفزاید. دیگر پول آنها هم وارد کار شده است.

به دنبال سرمایه‌گذاران خارجی بروید

سرمایه‌گذاران عموماً پیش از این که هر گونه پولی به شما بدهند، سهمی در کسب‌وکار شما می‌خواهند. آنها هم مانند بانک‌ها پیش از این که به تأمین مالی شما فکر کنند، دوست دارند یک «گزاره‌ی ارزش»‌ شفاف به شکل یک طرح تجاری و اسناد مالی پشتیبان را ببینند.

به دنبال کمک‌های مالی و کمک‌هزینه باشید

ممکن است شما واجد شرایط انواع کمک‌ هزینه‌ها و یارانه‌های دولتی باشید. این الزاماً اولین انتخاب شما برای جذب سرمایه نیست اما صنایع و مناطق خاصی تحت حمایت برنامه‌های دولتی قرار دارند.

دولت‌ها، انواع برنامه‌های تأمین مالی را برای کمک به کسب‌وکارهای کوچک در را‌ه‌اندازی و رشد عملیات ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها شامل وام‌های کم‌بهره، سرمایه‌گذاری خطرپذیر و کمک‌هزینه‌های علمی و اقتصادی می‌شوند.